Aeroby a trening na masę

Aeroby a trening na masę

Często powtarzane jest jak mantra, że przy treningu na masę należy unikać aerobów. Związane jest to,  z tym, że ćwicząc aerobowo „spalamy to co zbudowaliśmy”, dlatego też przy treningu na masę może nie być rezultatów w przypadku dodatkowego treningu aerobowego. Twierdzenie to ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Osobiście jestem jednak zdania, że odpowiednia ilość aerobów w trakcie „masowania” może naszemu organizmowi tylko pomóc. Zatem w czym cała rzecz?

Aeroby: Działanie

Zasadniczo ideą ćwiczeń aerobowych jest spalenie tłuszczów w trakcie ćwiczeń, nie wdając się w jakieś szczegóły związane z procesami metabolicznymi właśnie o to chodzi. Oczywiście, przy źle dobranej diecie i nadmiernej ilości aerobów będziemy spalać właśnie białko, które zbudowaliśmy, a nie o to w tym wszystkim chodzi.

Zatem jak trenować?

Po pierwsze, jak już wspomniałem najważniejsza jest odpowiednio dobrana dieta. Zalecałbym tutaj oczywiście dietę na masę czyli nadwyżkę kalorii, najlepiej aby były one odpowiednio dobrej jakości (badania wykazują, że pochodzenie kalorii ma jednak znaczenie: w skrócie istotne czy kalorie są z big maca czy z warzyw). Dzięki temu organizm będzie spalał nadwyżkę, która powstała z tłuszczu, ponieważ białka będą potrzebne do odbudowy mięśni po treningach.

aeroby : pływanie

Po drugie, odpowiednia ilość treningów. Nie zaleca się tak naprawdę więcej niż 3 aerobów w tygodniu, do tego nie powinny być jakieś super wyczynowe. Godzina basenu, pół godziny biegania na jeden trening wystarczą.

Po trzecie, odpowiednia suplementacja. Zdarza się, że nawet przy dobranej diecie i ćwiczeniach organizm nie do końca poprawnie czerpie energie z tłuszczów, w takiej sytuacji warto stosować tzw. ochraniacze np. BCAA oczywiście jest szereg innych tego typu substancji – wystarczy poszukać.

Wpływ Aerobów na organizm

Warto przyjrzeć się także wpływowi Aerobów na nasz organizm. Aeroby oprócz tego, że spalają tłuszcz, którego przecież nie chcemy, ponadto zmniejszają ryzyko zawałów, regulują ciśnienie, dostarczają nam endorfin, a ponadto – zwiększają naszą kondycję, dzięki czemu nie musimy się już martwić czy po treningu na masę będziemy jedynie zalanym klocem, który dyszy przy wejściu na drugie piętro.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *